Stągwie Mleczne na pocztówkach (część I)

Stągwie Mleczne nie były tak częstym gościem na pocztówkach jak dla przykładu budynek ratusza, Zielona Brama, Żuraw czy też Katownia. Ale z drugiej strony nie były to widoki tak sporadyczne jak koszary na Dolnym Mieście, Kamienna Śluza, Targ Maślany czy też Teatr Wilhelma.Stągwie Mleczne - 1898 r.

Najstarsza pocztówka z widokiem Stągwi Mlecznych, jaka znajduje się w kolekcji Opowiadaczy została napisana 20 maja 1898 r. i wysłana do Pani Elisabeth Lichthardt w Dortmundzie. Podpis pod widokiem brzmi „Blick von der Mottenbudenerbrücke” (uwaga – w podpisie jest błąd – Most na Szopy po niemiecku to Mattenbudenbrücke). Fotograf stał na nieistniejącym w chwili obecnej Moście Matników, zwanym też Mostem Rogoźników albo Mostem na Szopy i uchwycił w obiektywie w lewej części zarówno dużą stągiew jak i małą stągiewkę. Przy nabrzeżu ulicy Motławskiej widać zacumowany statek z wysokim masztem. Stągwie Mleczne - 1898 r.Tak, tak – wtedy takie statki mogły bez problemu wpływać do tego odcinka Nowej Motławy, ponieważ widoczny w centralnej części Most Stągiewny był wówczas zwodzonym mostem obrotowym. W prawej części natomiast widać ciąg budynków na ulicy Szafarnia oraz jeden narożny budynek stojący na ulicy Długie Ogrody firmy Gustav Springer Nachf. kojarzonej z wytwórnią likierów. A do tego bardzo skąpy fragment ulicy Szopy. Dodatkowo udało się fotografowi uchwycić moment wjazdu lub wyjazd tramwaju łączącego Dolne Miasto z Głównym Miastem.

Pocztówka jest firmowana przez Stengel & Co., Dresden i oznaczona numerem 8038.

Autor – Jacek Górski.

P.S. Ten sam widok Stągwi Mlecznych ukazał się na innej pocztówce z podpisem „Blick von der Mattenbudener Brücke” (tym razem napisanym poprawnie przez „a” w słowie Mattenbuden), a firmował ją Stengel & Co., Dresden-Berlin z identycznym numerem 8038. Na pocztówce tej jednak dostrzec można jeden znaczący szczegół różniący ją od tej wcześniej opisanej. Otóż  okazuje się, że wspomniany fotograf swoim zasięgiem objął też środek Nowej Motławy którym płynie flisacka tratwa. Na pierwszej pocztówce ta część zdjęcia została wybielona.

Stągwie Mleczne i flisacy    Stągwie Mleczne i flisacy

Obie zaprezentowane oryginalne pocztówki pochodzą z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

 

[mappress mapid=”14″]

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *