Stągwie Mleczne na pocztówkach (część IX)
Z tej perspektywy na Stągwie Mlecznej jeszcze w tym cyklu nie spoglądaliśmy. Chociaż nie one – jak brzmi podpis na pocztówce – są bohaterkami całości. Mottlau u. Packhof czyli Motława (a dokładniej Nowa jej nitka) i Pakownia – magazyn towarów drobnicowych (często w paczkach – stąd nazwa) składowanych z myślą o transporcie drogą morską. Te właśnie dwa charakterystyczne dla Gdańska miejsca zgodnie z opisem powinny być widoczne na tej pocztówce. I jeżeli co do Motławy nie mamy zastrzeżeń (nawet bez tego dodatkowego przymiotnika). To już z tą podpisaną Pakownią nie jest zbyt dobrze. Bo Starą Pakownię czyli Spichlerze położone między ulicami Münchengasse (ul. Żytnia) i Judengasse (ul. Spichrzowa), których front wychodził na brzeg Nowej Motławy zasłaniają budynki z początku ulicy Stągiewnej. A budynków Nowej Pakowni usytuowanych na ulicy Szafarnia 7 z tej perspektywy nie widać zupełnie.
Co zatem dokładniej uwzględniono na tej pocztówce oprócz charakterystycznych Stągwi Mlecznych? Przede wszystkim rzucają się w oczy oba brzegi Nowej Motławy przy których cumuje spora liczba mniejszych lub większych jednostek pływających. Gęsty las cienkich masztów i grubych kominów szczególnie widoczny jest po lewej stronie widokówki zasłaniając większość ulicy Szafarnia. To właśnie z pokładu jednego z takich statków przycumowanych do prawego brzegu zrobiono to zdjęcie wykorzystane na pocztówce. Po drugiej stronie zdecydowanie lepiej jest widoczna przestrzeń za statkami ustawionymi nawet w kilku rzędach obok siebie. To miejsce było ogromnym placem przeładunkowym dla znajdujących się z tej strony firm handlowych i spedycyjnych. Dokładniej widać to na drugiej zaprezentowanej pocztówce. Jako ciekawostkę można dodać, że budynki na Wyspie Spichrzów od strony Nowej Motławy miały numery przypisane do ulicy Chmielnej, nawet jeżeli oddzielały je od niej rzędy kolejnych magazynów i spichlerzy. Widoczne na pierwszej omawianej pocztówce budynki z początku XX wieku to najprawdopodobniej trzy stojące obok siebie spichlerze – pod numerem 76 spichlerz „Pfarre” („Plebania”?) należący do kupca George’a Wendta z Ogarnej 67/68. Numer 76a to skład kupca Franza Plagemanna z Ogarnej 83/84, który zajmował się hurtowym handlem materiałami żelaznymi. Numerem 77/78 oznaczona była przestrzeń magazynowa kupca Gustava Hermanna Dalitza (1857–1919), który profesjonalnie zajmował się handlem węglem (w tym jego eksportem), był też agentem zajmującym się ubezpieczeniami wypadkowymi i prowadził swoje biuro na Chlebnickiej 33, a mieszkał na ulicy… Dobrej 1a, a potem przeprowadził się na ulicę Śluza 13. Warto wspomnieć, że wspomniany kupiec był wnukiem znanego gdańskiego jubilera Johanna Christiana Dalitza. Pod pojedynczym numerem 77 stał magazyn margaryny. A pod pojedynczym numerem 78 figurował spichlerz „Affe” czyli „Małpa” , którym to zarządzał Pan Rathke, a wcześniej Walter Pegelow mieszkający na Dolnym Mieście na ulicy Dobrej 1a (zbieg okoliczności?). Całości dopełnia ozdobne wykończenie pocztówki z elementem roślinnym i herbem Gdańska.
Pocztówka nadana została w Gdańsku 22 maja 1901 roku i dostarczona do Nakła (Nakel) do Charlotte Behncke zamieszkałej na ulicy Berlinerstrasse 140 już dnia następnego, o czym informuje stempel pocztowy z 23 maja 1901 roku. W 1901 roku pod wskazanym adresem w księdze adresowej Nakła figurował księgowy Louis Behncke.
Zaprezentowane oryginalne pocztówki (jedna z obiegu i jedna bez) pochodzą z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu – Jacek Górski.
[mappress mapid=”114″]