Stągwie Mleczne na pocztówkach (część VI)
Dwa miesiące temu w ramach prezentacji widokówek z Dolnego Miasta i okolic pojawiła się pierwsza, łatwo rozpoznawalna za sprawą szaty graficznej, pocztówka opublikowana (najprawdopodobniej w latach 30.) przez Orwedę. Już wtedy zapowiadaliśmy, że powrócimy do tego cyklu wydawniczego, bo wspomniana firma miała w swojej ofercie niejedną pocztówkę z Gdańska. W tym kilka, które swoją tematyką przyciągnęły uwagę Opowiadaczy. O kolejnej z tej serii opowiemy właśnie teraz. Przyjrzyjmy się dokładniej Stągwiom Mlecznym i ich otoczeniu od strony Dolnego Miasta.
To chyba pierwsza pocztówka w tym cyklu na której Stągwie Mleczne zdominowały cały widok. Zupełnie nic nie rozprasza planu z lewej strony. Przed basztami odbywa się zwykły codzienny ruch przechodniów. W prawej części dostrzec można słup ogłoszeniowy. Na samej jego górze widać plakat z napisem „Künstlerspiele” czyli występy artystyczne. Szkoda, że nie można odczytać całości tego afisza. Gdyby udało się ustalić – jakie występy reklamował – może byłaby też szansa na podanie dokładniejszego czasu powstania tej pocztówki. W wodzie, przymocowana do kamiennego muru, tkwi drewniana platforma służąca najprawdopodobniej do cumowania statków. Wieloletni mieszkańcy Dolnego Miasta mogą potwierdzić, że jej ostatnie elementy tkwiły cały czas w wodzie jeszcze kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej.
Pomiędzy obiema basztami widać fragment kamienicy z ulicy Stągiewnej. Być może tej o numerze 24 lub 25. W latach 30. w tym drugim budynku działał m.in. Danzig Giro-Bank, klub pływacki „Neptun” oraz firma spedycyjna „Bakari”. Bruno Potrykus prowadził tutaj swój sklep z zabawkami, Sammuel Awronin hurtową sprzedaż tekstyliami, a handel wyrobami skórzanymi firma Schultz & Müller. Pod adresem 25 I można też było znaleźć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością „NASIONA” Landwirtschafts Handelsgesellschaft m b H (handel płodami rolnymi), która przeniosła się na tę ulicę dokładnie 1 lutego 1926 r. o czym świadczy kartka pocztowa z odpowiednią informacją wysyłana do klientów tej firmy. Natomiast na widocznym w prawej części rogu Stągiewnej i Motławskiej (ówczesnej An der neuen Mottlau) znajdowała się Restauracja „Zum Milchkannenturm”.
Wydawcą omawianej pocztówki zatytułowanej „Danzig Milchkannenturm” jest wspomniana już „Orweda” z Gdańska. Druku dokonał – jak można przeczytać na odwrocie – Paul Fink z Berlina (NO. 43). W prawym dolnym rogu od frontu widnieje numer serii A 670.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka (bez obiegu) oraz firmowa kartka pocztowa przedsiębiorstwa handlowego „NASIONA” pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu: Jacek Górski
[mappress mapid=”84″]