Stągwie Mleczne na pocztówkach (część XIII)
Wprawdzie w podpisie pocztówki widnieje napis Danzig. Milchkannenbrücke czyli Most Stągiewny w Gdańsku, ale widać na nim też Stągwie Mleczne, zatem do tego właśnie tematu będzie nawiązywał opis.
Wygląda na to, że zdjęcie zrobione zostało najprawdopodobniej już po 4 października 1937 r. czyli po dniu w którym otwarto dla ruchu pieszego i komunikacji Nowy Most Stągiewny. Widać już nowe konstrukcje na moście ułatwiające jego otwieranie do góry bez wywoływania komplikacji związanych z trakcją tramwajową. I sama jezdnia jest zdecydowanie szersza.
Na tej wyższej Stągwi przyciąga wzrok sporej wielkości tablica pamiątkowa poświęcona poległym w czasie I wojny światowej żołnierzom ze 128. Gdańskiego Pułku Piechoty, zawieszona na ścianie 10 września 1935 roku.
Dzięki spojrzeniu na Stągwie z tej strony, w pełnej okazałości widać budynek na rogu ulicy Stągiewnej i Motławskiej. I być może będzie to dla niektórych niespodzianką… Przed wojną tam właśnie mieściła się restauracja (Gaststätte) „Zum Milchkannenturm”. Jej adresem pocztowym była Stągiewna 22. Proszę przy okazji zwrócić uwagę na przedwojenny wygląd całego tego budynku na rogu. Liczył on sobie 4 piętra plus poddasze. Posiadał ozdobne narożne wieżyczki zakończone spiczastymi daszkami, balkony i wykusze. Po wojnie budynek zmalał prawie o połowę. Może się pochwalić już tylko dwoma piętrami plus poddaszem. Wojny nie przetrwały też jakiekolwiek ozdobne wykończenia. A w miejscu dawnej restauracji mieści się teraz sklep popularnie zwany Samopomocą Chłopską.
Pocztówka oznaczona jest numerem 36. Zdjęcie powstało w Foto Reinke. A wydawcą był L. Steinhoff z Gdańska mający jeden ze swoich sklepów z artykułami papierniczymi, skórzanymi i zabawkami na ulicy… Stągiewnej 14. Zbieg okoliczności?…
Zaprezentowana oryginalna pocztówka bez obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu – Jacek Górski.
[mappress mapid=”154″]