Stągwie Mleczne na pocztówkach (część XIV)
Nieczęsto w podpisie pocztówki ze znajomym widokiem zdarza się inny niż klasyczny opis. Milchkannenturm mit Durchgang das Sahnetöpfchen można przetłumaczyć jako Stągwie Mleczne z przejściem przez dzbanuszek/garnuszek na śmietankę (czyli tę mniejszą z dwóch wież). Ja z takim podpisem spotykam się pierwszy raz w życiu. A nie ma co ukrywać – sporo pocztówek ze Stągwiami Mlecznymi przewinęło się przez moje ręce.
Faktycznie – zdjęcie zrobione z tej perspektywy pokazuje jak w prostej linii przebita była na wylot Mała Stągiew. Dostrzec można nawet jedną ciemną postać w środku. Po drugiej stronie na murze widoczne litery układają się w imię Eugen (po polsku Eugeniusz). W tym przypadku chodzi o kupca o nazwisku Flakowski, który w tamtym budynku na rogu mniej więcej od połowy pierwszej dekady XX wieku prowadził swoją prężnie działającą hurtownię i zakład rzemieślniczy.
Z drugiej strony pocztówki najprawdopodobniej widać fragment przodu tramwaju linii 3, która łączyła Dworzec Główny z Dolnym Miastem. Jego dolną część przesłania akurat auto osobowe jadące w kierunku Długich Ogrodów.
Sądząc po ubiorze zarówno przechodniów na chodniku jak i pasażera i kierowcy w aucie osobowym można podejrzewać, że fotograf zarejestrował tę scenkę na początku/w środku wiosny lub około sześć miesięcy później. Świadczyć o tym mogą nakrycia głowy u wszystkich zlokalizowanych na pocztówce osób (8 mężczyzn i 2 kobiety) oraz grubsze palta i kurtki. Szczególnie ciepło wydaje się być ubrany wiozący się w samochodzie mężczyzna w czapce z daszkiem i palcie z dużym (futrzanym?) kołnierzem.
Nie wiem z jakiego powodu, ale została usunięta jedna z barierek zabezpieczających pieszych przed wpadnięciem do wody Nowej Motławy. Chyba, że ta wyretuszowana kreska na wysokości brakującej barierki była wcześniej tą barierką właśnie. Tylko kto i dlaczego tak nieudolnie by ją zamazał?…
Pocztówka pochodzi z serii TRINKS-POSTKARTE. Jej wydawcą była międzynarodowa firma Trinks & Co., G.m.b.H, z Lipska, która specjalizowała się w litografiach oraz zdjęciach na pocztówkach. Łącznie na rynek trafiło około 10 000 kolejno numerowanych pocztówek w różnych technikach drukarskich sygnowanych tą właśnie nazwą. Początki Trinks & Co. sięgają roku 1906/1909 (różne źródła różnie podają). Wydawnictwo publikowało głównie widoki miast, kurortów, niezwykłych obiektów i zwyczajne krajobrazy. A podczas II wojny światowej dostarczało do sprzedaży pocztówki propagandowe.
Według księgi adresowej miasta Lipsk z 1949 r. – przedsiębiorstwo Trinks & Co. mieściło się na ulicy Schönbachstraße 60. Właścicielem i najemcą był wówczas Christoph Georg Christian Kreickenbaum, a prokurentem Anna Erna Schuster. W roku 1955 klisze i płytki szklane w ilości około 9 000 sztuk (w formatach 13 × 18 i 10 x 15 cm służące wcześniej jako szablony do pocztówek obrazowych) zostały przejęte przez Fototekę NRD. Obecnie Deutsche Fotothek.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka bez obiegu oznaczona z przodu numerem 31. pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu – Jacek Górski.
[mappress mapid=”159″]
P.S. W maju 2016 roku omówiona została inna, późniejsza pocztówka z widokiem Stągwi uchwyconym z podobnej, ale jednak nie takiej samej perspektywy.