Stągwie Mleczne na pocztówkach (część XVIII)
Jeżeli tylko mam okazję opowiadać o historii Stągwi Mlecznych – nawiązuję często do zaskakującego autentycznego widoku tej budowli z… trzema basztami. Pochodzi on z wydanej w 1937 roku książki Otto Kloeppela „Das Stadtbild von Danzig in drei Jahrhunderten seiner großen Geschichte”. I pokazuje oryginalny plan z 1519 roku dotyczący postawienia z tej strony twierdzy Gdańsk jednej wieży w centrum i dwóch wież po bokach tak, aby centralna wieża stanowiła pionową oś symetrii dla całości. Pomysł ten jednak nigdy nie został zrealizowany.
Ale wspominam o tym w tym miejscu dlatego, że przy bezwietrznej pogodzie nawet teraz można zastosować w inny sposób wspomnianą ideę symetrii. Inny, bo dla odmiany chodzi o symetrię poziomą. Wystarczy potraktować taflę wody Nowej Motławy jako wspomnianą oś wyznaczającą miejsce odbicia, a wtedy widok Stągwi Mlecznych nam się zdubluje i w wodzie ujrzymy obie baszty odwrócone o 180 stopni. To tak jakby duża stągiew i mała stągiewka przeglądały się w wodzie.
„Taflo wody, powiedz przecie –
która wieża obronna jest najpiękniejszy w świecie.”
A tafla wody odpowiadała:
„Wy Stągwie Mleczne jesteście najpiękniejsze na świecie”.
Niby nic nadzwyczajnego w takim układzie nie ma, ale już przed wojną dostrzeżono jednak ten oryginalny symetryczny widok i tak powstało zdjęcie wykorzystane w wybranej na dzisiaj pocztówce. Bez podpisu, chociaż doskonale wiadomo, co się na niej znajduje.
Pocztówkę wypisano w Gdańsku 24 maja 1927 roku i wysłano do panny Karoline Wiche mieszkającej w Hanowerze. Jak to się czasami zdarza – znaczek z pocztówki został najprawdopodobniej odklejony i sprzedany osobno.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu – Jacek Górski.