Stągwie Mleczne na pocztówkach (część XXVII)
Kiedy Johann Wierzba wychodził rano z domu w którym mieszkał na ówczesnej ulicy Milchkannengasse 1 czyli obecnej Stągiewnej 1 (dom ten stał w tym miejscu gdzie teraz działa restauracja chińska z charakterystycznymi lampionami nad wejściem), musiał przeciąć ulicę Hopfengasse (Chmielną) i przejść przez jezdnię na drugą stronę ulicy Stągiewnej, aby otworzyć swój sklep z papierosami, który prowadził na rogu pod numer 32. Za każdym razem kiedy to robił, widział w oddali charakterystyczną wysoką wieżę należącą do Stągwi Mlecznych.
Emilowi Henszchenowi – mistrzowi krawieckiemu, który pod tym samym adresem prowadził swój zakład szyjąc garderobę zarówno dla pań i dla panów, aby zobaczyć Dużą Stągiew, wystarczyło wychylenie się przez narożne okno na piętrze tej samej kamienicy.
Kiedy Wilhelm Zielke mający swój sklep z artykułami skórzanymi na ulicy Milchkannengasse 31/32 chciał poinstruować swoich klientów, jak do niego trafić – być może mówił tak:
schodząc z Kuhbrücke (Mostu Krowiego) proszę skręcić w lewo w ulicę Hopfengasse i pójść prosto do następnego skrzyżowania. Kiedy po prawej stronie zobaczycie Państwo na końcu ulicy Milchkannengasse strzelistą wieżę ze spiczastym dachem – proszę skręcić w tym kierunku. Ale nie musicie wcale do niej dochodzić. Zdecydowanie bliżej po lewej stronie zobaczycie nad wejściem szyld mojego sklepu. Zapraszam serdecznie.
Oskar Hoffmann jadąc ze swojego mieszkania na Steffensweg 21 czyli Batorego 21 prosto z Wrzeszcza taksówką z niedoświadczonym szoferem instruował go takimi słowami:
kiedy już zjedziemy z Grüne Brücke (Zielonego Mostu) proszę jechać cały czas prosto. W oddali zobaczy Pan dużą basztę. To jest część Stągwi Mlecznych. Za pierwszym skrzyżowaniem proszę się zatrzymać. Na tej ulicy pod numerem 1a prowadzę firmę zajmującą się ubezpieczeniami wszelkiego rodzaju, hipoteką i pośrednictwem. A swoją drogą – jestem wicedyrektorem Gdańskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od ognia. A Pan jest ubezpieczony?…
A wszystko to można sobie wyobrazić z tej jednej pocztówki na której widoczny fragment Stągwi Mlecznych zamyka ulicę Stągiewną od strony Mostu Stągiewnego, a wymienione nazwiska pojawiają się na szyldach budynków stojących na wspomnianej ulicy. A teraz zadanie dla czytelników – proszę wytężyć wzrok i znaleźć na omawianej pocztówce: sklep z papierosami, zakład krawiecki, sklep z artykułami skórzanymi oraz siedzibę firmy ubezpieczeniowej.
Wydawca tej pocztówki z połowy lat 30. podpisał się jako Verlag Schöning C Co. z Lubeki. Pocztówka ma numer Da 38. Schöning Verlag działa w Lubece do chwili obecnej. W 2019 roku firma obchodziła stulecie swojej działalności. Zaczynała faktycznie od pocztówek. Ale już w latach 80. zaczęła też wydawać broszury reklamowe, kalendarze i przewodniki. A w XXI wieku postawiła dodatkowo na pamiątki
Oryginalna pocztówka bez obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Informacja o Oskarze Hoffmannie pochodzi z Księgi Adresowej z 1935 roku
Autor artykułu – Jacek Górski.
Pomoc w tłumaczeniu z języka niemieckiego – Andreas Kasperski.