Stągwie Mleczne na pocztówkach (część XXXVII)

(…) Numer opisywanej pocztówki podany na prawo od logo to 20. W tym miejscu warto dodać, że wśród innych pocztówek z tego zestawu jeszcze na jednej widać zarys Stągwi Mlecznych. Kto wie – może następnym razem właśnie po nią sięgniemy tytułem uzupełnienia.

I faktycznie sięgamy po nią dokładnie w miesiąc po premierze tamtego odcinka. Dzisiaj przyglądamy się drugiej pocztówce z tej samej serii z interesującym nas widokiem. Podpis u dołu brzmi Grüne Brücke mit Sparkasse und Michkannengasse.Zielony Most, Sparkasse i Stągwie Mleczne na froncie pocztówki w sepii To ostatnie słowo zapisane zostało z błędem – ulica opisana na pocztówce to Milchkannengasse (z literą l w środku) czyli Stągiewna. Przed nazwą ulicy pojawiają się w opisie jeszcze dwa charakterystyczne miejsca pokazane na pierwszym i drugim planie. Są to odpowiednio – Zielony Most (jak wodać – zwodzony) i Miejska Kasa Oszczędności. Na tej pocztówce bardzo dobrze widać jakim ogromnym gmachem była wspomniana Kasa. Zajmowała przestrzeń na całej długości pomiędzy prawym brzegiem Starej Motławy i ulicą Chmielną.
Opis ten oczywiście nie jest kompletny. Ale trudno na tak małej powierzchni dodać np. informację o tramwaju (o numerze 91?), który zmierza od strony Wyspy Spichrzów w stronę Zielonej Bramy (to musiała być bardzo popularna linia, bo w oddali widać już kolejny wagonik tramwajowy zmierzający w tym samym kierunku). I o jednej z wież Stągwi Mlecznych widzianych w oddali. Z tej perspektywy można się przekonać jak wspomniana wieża jednoznacznie zamykała przelot ulicy Stągiewnej i którędy można było poprowadzić i faktycznie poprowadzono cały ruch w kierunku Długich Ogrodów i z powrotem.

W uzupełnieniu warto dodać, że w grudniu 2019 roku opisaliśmy pocztówkę datowaną na 1898 rok z podobnym, ale kolorowanym widokiem.

Zielony Most, Sparkasse i Stągwie Mleczne - tył pocztówki w sepiiPrzypomnijmy, że wydawca całości (bo ta pocztówka jest częścią większego zbioru wydanego w formacie harmonijki) umieścił w lewym dolnym rogu każdej pocztówki swoje charakterystyczne logo złożone ze stylizowanych liter K.C.H. wpisanych w pięciokąt. Numer opisywanej pocztówki podany na prawo od wspomnianego skrótu to 8.
Oryginalna pocztówka bez obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Autor artykułu: Jacek Górski.

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *