Szafarnia na pocztówkach (część V)
Czy to stado szarańczy nadleciało nad ulicę Szafarnia? Czy może gęsty smog przykrył tę część Nowej Motławy? Albo wiatr skierował w tę właśnie część przedwojennego Gdańska dym z komina pobliskiej Ołowianki. Nic podobnego. Pocztówka pierwotnie przedstawiała jasno i wyraźnie prawy brzeg wspomnianej Nowej Motławy na wysokości ulicy Szafarnia wraz z kilkoma zabudowania w tamtym rejonie. Następnie została zapisana drobnym maczkiem przez żołnierza stacjonującego w Gdańsku prawie 110 lat temu. I przez to stała się mniej czytelna. Ale nie aż tak, aby nie można było rozpoznać najważniejszych obiektów na niej umieszczonych.
Zacznijmy od floty. Niewielki parowiec (najprawdopodobniej holownik) posiada na kominie inicjały JJ, a na burcie napis Johannes Jck. Jednostki tego armatora widać bardzo często na pocztówkach z ulicy Szafarnia, ponieważ to na tej właśnie ulicy znajdowało się biuro wspomnianego przewoźnika. Kto wie – czy barka stojąca obok też nie należała do tego samego spedytora. Kolejne trzy statki są już zdecydowanie większego tonażu. Na tym stojącym najbliżej można odczytać wyraźną nazwę Kate. Na dwóch pozostałych jest to niestety niemożliwe.
Teraz czas na samą ulicę Szafarnia. Za podstawę do opisu niech posłuży Księga Adresowa miasta Gdańska z 1913 roku. Zaczynając od lewej strony widzimy ogromny budynek biura Urzędu Celnego z płaskim dachem i kolejny wysoki budynek – tym razem Starej Królewskiej Pakowni – z dachem spadzistym. Gdzieś tam pomiędzy nimi swoje płaskie miejsce zajmowała parterowa otwarta hala. Natomiast kolejne w rzędzie stały zasłonięte po części przez wspomniane wcześniej jednostki pływające – piętrowe zabudowania biurowe i magazynowe.
Pocztówkę zaadresowano do Pani Auguste Millner z Dortmundu. Na pocztę w Szczecinie trafiła 8 września 1914 roku. Nadawcą musiał być żołnierz, bo na kartce widać dopisek Feldpost czyli poczta polowa. Poczta taka, najczęściej wojskowa, zapewniała w czasie wojny żołnierzom z jednostek wojskowych wysyłkę korespondencji, która miała trafić do przełożonego, osoby cywilnej (np. kogoś z rodziny) albo też do innego żołnierza.
Wydawcą tej pocztówki był Knackstedt & Co z Hamburga. Jej sygnatura to W.S. 19 (Dzg. No. 14) 12.Wcześniej już dwukrotnie spotkaliśmy się w artykułach z podobnym oznaczeniem na pocztówkach. W.S. 19 (Dzg. No 12) 12 przypisano do Szpitala Najświętszej Maryi Panny. Natomiast W.S. 19 (Dzg. No 18) 12 należał do pocztówki z widokiem Baszty Białej.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu – Jacek Górski.
Warto też przeczytać:
Szafarnia na pocztówkach (część I)
Szafarnia na pocztówkach (część II)
Szafarnia na pocztówkach (część III)
Szafarnia na pocztówkach (część IV)