Szafarnia na pocztówkach (część VI)

Gdzie przed wojną był największy las w okolicach Dolnego Miasta? Odpowiedź brzmi…

w rejonie ulicy Szafarnia (Schäferei).

Nie wierzycie?… Ulica Szafarnia i Stara Pakownia - 1903 rok - front pocztówkiOto dowód.
Na pierwszym planie tej pocztówki widać gęsty las… masztów i kominów należących do cumujących przy nabrzeżu łodzi i statków napędzanych siłą wiatru lub gorącą parą. Tak właśnie wyglądał kiedyś gdański port widziany od strony ulicy Motławskiej.

Z lewej strony pocztówki widać niewielki fragment nabrzeża zapełnionego różnorodnymi towarami, które przypłynęły lub za jakiś czas wypłyną z Gdańska. Beczki, skrzynie, worki. A pomiędzy nimi krzątają się sztauerzy, spedytorzy, a być może także i właściciele zmagazynowanych nad wodą towarów.

Statki przy brzegu zacumowane są jeden za drugim (rufa w dziób) oraz jeden obok drugiego (burta w burtę). Na tym najbliższym z napisem VEREIN widać cztery osoby spoglądające w stronę fotografa. Na pokładzie kolejnego stoi tylko jeden człowiek, ale ze względu na padający na jego twarz cień trudno powiedzieć, czy jest on zainteresowany pozowaniem do powstającego właśnie zdjęcia czy też jego głowę zaprzątają zupełnie inne myśli – może wcale niezwiązane z pracą.

Drugi brzeg Nowej Motławy też nie świeci pustkami. Zdjęcie jest tak wyraźne, że dokładnie widać nazwy dwóch statków zacumowanych najbliżej Mostu Stągiewnego. Jeden z nich to Adele, a drugi to Maria. (Przy okazji – dzisiaj są imieniny Marii. Ciekawe czy to zbieg okoliczności czy może celowy wybór autora tego tekstu – akurat na 30 dzień kwietnia).

Johannes Ick - orygnalna koperta firmowaCałości kompozycji dopełniają zabudowania, których najwięcej z tej perspektywy widać na ulicy Szafarnia. Za punkt odniesienia niech posłuży nam wysoka kamienica z wykuszami  widoczna na wysokości wspomnianego wcześniej napisu Maria. 121 lat temu Księga Adresowa informowała, że dom ten o numerze 12/14 należał do kupca Johannesa Icka. Kolejne zabudowania biegnące w stronę Długich Ogrodów (numer 15 i 15a) należały do spółki Bromberger Dampfschiffahrts G.m.b.H czyli Bydgoskich Parowców sp. z o.o. Za kilkanaście lat firma zmieni nazwę na Lloyd Bydgoski. Natomiast charakterystyczne zabudowania biegnące w stronę ulicy Angielska Grobla to tytułowa Packhof czyli Królewska Pakownia oraz Hauptzollamt czyli Główny Urząd Celny.

Ulica Szafarnia i Stara Pakownia - 1903 rok - tył pocztówkiDo tej pory mogliśmy gościć na stronach Opowiadaczy tylko jedną pocztówkę wydaną przez firmę Stengel & Co. Był to widok na Stągwie Mleczne w odcieniach szarości o numerze 8038. Od dzisiaj do tej kolekcji dopisujemy drugą – z numerem 15029 (i oznaczoną dodatkowo rokiem 1903).

Zaprezentowana oryginalna pocztówka bez obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Widać na niej jedynie notatki dokonane najprawdopodobniej przez sprzedawcę.
Z tego samego społecznego archiwum pochodzi też oryginalna koperta firmowa Johannesa Icka.

Autor artykułu – Jacek Górski.

Warto też przeczytać:

Szafarnia na pocztówkach (część I)
Szafarnia na pocztówkach (część II)
Szafarnia na pocztówkach (część III)
Szafarnia na pocztówkach (część IV)
Szafarnia na pocztówkach (część V)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *