Szpital Najświętszej Maryi Panny na pocztówkach (część VI)
Ostatnią nową pocztówkę z widokiem szpitala sióstr Boromeuszek na Dolnym Mieście opisaliśmy dokładnie 2 lata temu – 30 czerwca 2022 roku. Ta mała rocznica wpłynęła bezpośrednio na wybór kolejnej widokówki w naszym portalowym cyklu. Tematyka ta sama, ale tym razem będzie to spojrzenie na budynek od strony szpitalnego parku w kierunku oddziału chirurgicznego (Chirurgische Station).
Z tej perspektywy wzrok przykuwają dwa charakterystyczne wybijające się do przodu na tle prostych ścian półkoliste kształty. Ten po środku ze spiczastym dachem ukrywa w swoim wnętrzu główną klatkę schodową prowadzącą na sam szczyt budynku. Natomiast przeszklona obudowa na szczycie tego po lewej dostarczała światło słoneczne do sali operacyjnej wspomnianej chirurgii.
A tak ta sama sala operacyjna wyglądała od środka.
Tytułowy oddział zdominował widok na pocztówce. Jedynie na samym dole widać drobny fragment wspomnianego parku szpitalnego. Zarysy dwóch ścieżek oraz niewidoczne w tym odcieniu sepii, ale jak można podejrzewać zielone elementy roślinne różnej wysokości.
Pocztówka została napisana 18 września 1914 roku w… Szpitalu, a właściwie już Lazaretu Najświętszej Maryi Panny w pokoju nr 62. Można się o tym dowiedzieć odwracając pocztówkę o 180 stopni.
Korzystając z poczty polowej brat Robert Fraube wysłał ją do swojej siostry panny Klary Fraube.
Rozpoczynaliśmy od nawiązania do pocztówki sprzed 2 lat i na koniec nawiążemy też do tej samej pocztówki. Jej wydawcą był Alois Arke – fotograf z Gdańska, który prowadził swój zakład na Targu Węglowym. W prawym dolnym rogu widniał na niej numer – 623. Opisywaną dzisiaj pocztówkę wydał ten sam fotograf. I opatrzył ją numerem 670.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Zdjęcie wnętrza sali operacyjnej pochodzi z publikacji „Geschichte des St. Marien-Krankenhauses und des mit ihm verbundenen katholischen Mädchenwaisenhauses Danzig : Festschrift zum 75 jährigen Bestehen : mit 56 Abbildungen : 1852-1927”.
Autor: Jacek Górski.
Warto przeczytać:
Szpital Najświętszej Maryi Panny na pocztówkach (część I)
Szpital Najświętszej Maryi Panny na pocztówkach (część II)
Szpital Najświętszej Maryi Panny na pocztówkach (część III)
Szpital Najświętszej Maryi Panny na pocztówkach (część IV)
Szpital Najświętszej Maryi Panny na pocztówkach (część V)