Trzepak, dywany i dolary na święta
W latach 70., gdy nie było w sklepach niczego. Ani soczków, ani gum. Niczego, co byłoby atrakcyjne dla dzieciaków. W takich właśnie czasach był jednak wtedy na Dolnym Mieście pewien sklep z takimi fantastycznymi towarami. Tym sklepem był Pewex na Łąkowej /dziś jest tu siedziba LPP/, w którym były wszelkie dobra, niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Dla nas – dzieci – wszystko tam było bardzo atrakcyjne. Świat jak z bajki.
Razem z kolegą zafascynowani tym miejsce wpadliśmy na pomysł, jak zdobyć środki na zakup wymarzonych smakołyków w tymże luksusowym sklepie. Dodać należy, że środki płatnicze w Peweksie to były waluty i bony towarowe. Żadne złotówki.
Ogłosiliśmy przed świętami, że podejmiemy się trzepania dywanów i chodników. Ale jeden warunek – tylko za waluty! Byliśmy bardzo zmotywowani do tej pracy. Ludzie płacili za te usługi różne kwoty i w różnych walutach. Pamiętam m.in. fenigi, pół marki, ćwierć dolara, jakieś franki itd. Pani kasjerka w Peweksie miała przy nas wielokrotnie dużo pracy, by przeliczać te przyniesione przez nas garście monet z różnych krajów. Monety te, to było nasze wynagrodzenie za ciężką, przedświąteczną pracę.
Pamiętam, jak za pierwsze zarobione pieniądze kupiliśmy sobie po paczce gum Donald. W każdej po 10 sztuk. I butelkę soku pomarańczowego do tego. Byliśmy tacy dumni, jak najwięksi bogacze ;). Gumy kosztowały 55 centów za paczkę dziesięciu sztuk.
Tę przedświąteczną akcję powtarzaliśmy przez kilka kolejnych lat w okolicach świąt.
Kiedy byliśmy już starsi, to przestały nas interesować Donaldy. Przerzuciliśmy się wówczas na papierosy Camel w cenie 55 centów z filtrem lub 50 centów bez filtra.
Do dziś pamiętam ich aromat, choć od wielu lat nie palę.
Wspominał Zbyszek Wolak.
Oryginalne Donaldy pochodzą z archiwum Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Współczesne zdjęcie trzepaka z podwórka na ulicy Szuwary zrobił Jacek Górski.
Autor czarno-białej powojennej fotografii: Artur Wołosewicz.
Źródło: Sobiecka L., Kaliszczak M. (ed.), Gdańsk – Dolne Miasto. Dokumentacja historyczno-urbanistyczna, PP Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Gdańsku Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, Gdańsk 1979.