Ulica Łąkowa na pocztówkach (część III)

Front pocztówki z widokiem na ulicę Łąkową - 1918 rokSą takie miejsca na Dolnym Mieście dla których czas zatrzymał się w miejscu. I jeszcze wiele dekad po wojnie wyglądały i nadal wyglądają mniej więcej (bo nie można powiedzieć, że dokładnie) tak samo jak te ponad 70 czy 100 lat temu.
Do takich miejsc można niewątpliwie zaliczyć skrzyżowanie ulicy Śluza i Łąkowej. A potwierdzeniem tej tezy niech będzie przedwojenna kolorowa pocztówka na której pokazano widok ze wspomnianego skrzyżowania w kierunku Danziger Tabak Monopol (obecnie budynek LPP). Porównajmy to, co na niej widać z dostępnymi ujęciami z 1979 i 2017 roku.

Skrzyżowanie ulic Łąkowa i Śluza - porównanie lat 1918 i 1979 i 2017Po prawej stronie widać zabudowania dawnego szpitala w którym obecnie działa hotel Arche Dwór Uphagena. Następnie wysoko w górę strzela neogotycka wieża kościoła, który także i teraz zaprasza do środka wszystkich wiernych nie tylko z Dolnego Miasta.
Po lewej stronie widać dwie narożne ściany kamienicy na Łąkowej 34. Kamienica stoi jak stała. Widać tylko różnicę w jej otoczeniu – kilka drzew i metalowe przedwojenne ogrodzenie zostały zastąpione przez kiosk z gazetami, który od kilku lat stoi już nieczynny.
Dalej wzdłuż tej samej ulicy stoją kamienice z niższymi numerami czyli 33, 32, 31, 30, 29 i kolejne. Na pocztówce w oddali widać nawet te dalsze niezachowane po wojnie kamienice w miejscu obecnego zieleńca przy budynkach przychodni.
A jak wyglądała i wygląda środkowa alejka/środkowy chodnik? Cały czas w tym samym miejscu, tylko drzewa mają różny wiek i różną wysokość.
I na koniec jeszcze jedno spostrzeżenie. Na omawianej pocztówce ulica zapełniona jest przechodniami. Na kolejnych ujęciach przechodniów jest coraz mniej. Ale za to widać coraz więcej samochodów. Znak czasu.
Tył pocztówki z widokiem na ulicę Łąkową - 1918 rok
Oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Napisana została 26 września 1918 roku, nadana jako poczta polowa (Feldpost),  otrzymała pieczątkę Landwehr-Fußartillerie-Bataillon Nr. 33, Numer Baterii nieczytelny,  a dzień później poczta w Nowym Porcie przystawiła na niej swoją pieczątkę z bieżącą datą. Całość wysłana została do pani Berty Wedemeyer z Biere/Schönebeck.

W lewym dolnym rogu pocztówki widoczna jest litera A i cyfry 09397. Z tej samej serii wydanej przez Kunst u Verlagsanstalt – Schaar u Dathe. Komm ges a akt Trier. pokazywaliśmy już pocztówkę oznaczone jako A 09399 (Długie Ogrody). Ciekawe… która część Dolnego Miasta albo Długich Ogrodów widnieje na pocztówce A 09398…

Autor artykułu: Jacek Górski.
Pomoc w rozszyfrowywaniu adresu na kartce – Andreas Kasperski.

Autor czarno-białej powojennej fotografii: Artur Wołosewicz.

Źródło: Sobiecka L., Kaliszczak M. (ed.), Gdańsk – Dolne Miasto. Dokumentacja historyczno-urbanistyczna, PP Pracownie Konserwacji Zabytków Oddział w Gdańsku Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, Gdańsk 1979.

Ujęcie z 2017 roku pochodzi z Google Maps.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *