Ulica Rzeźnicka na pocztówkach (część II)

Dzisiaj zapraszamy na ulicę Rzeźnicką z początków XX wieku. Byliśmy już na niej w lipcu 2022 roku, ale wówczas obserwowaliśmy ją od strony skrzyżowania z ulicą Trinitatiskirchengasse (Świętej Trójcy), mając za plecami niewidoczny Kościół św. Trójcy i klasztor Franciszkanów Św. Trójcy w którym działało wówczas Stadtmuseum (Muzeum Miejskie).
Ulica Rzeźnicka na pocztówce z 1907 r. - awersTym razem oba wspomniane budynki zostały uwiecznione na nowej pocztówce. Po lewej jej stronie zajmują one mniej więcej 1/3 powierzchni. Na uwagę zasługuje widoczne na pierwszym planie ogrodzenie, które jest zdecydowanie dłuższe niż to obecne. Wygląda na to, że otwarta przestrzeń parkowa przy muzeum była wówczas zdecydowanie większa. A jej część pokrywała się… ze współczesną ulicą Toruńską. Jak to możliwe – ulica biegła przez środek parku?…
Odpowiedź na to pytanie dokładnie widać po prawej stronie.
Gdzie kończyła się ulica Toruńska przed wojną?Przez całą długość ulicy ciągnie się pierzeja kamienic. Pierwsza z nich (z ładną ozdobną lampą) stoi mniej więcej w tym miejscu, gdzie w tej chwili wspomniana ulica Toruńska biegnie w kierunku skrzyżowania z Traktem św. Wojciecha. Biegnie, ale wówczas nie biegła! Tak, tak – przed wojną ulica Toruńska nie sięgała tak daleko. Dochodziła do skrzyżowania z ulicą Żabi Kruk i w tym miejscu się zwyczajnie kończyła. Aby dotrzeć do wspomnianej Rzeźnickiej trzeba było wówczas albo wybrać dojazd z prawej strony od ulicy Katergasse (Kocurki) albo z lewej od ulicy Gertrudengasse (Wilczej), wcześniej wybierając oczywiście wspomnianą ulicę Żabi Kruk.
Dwie kolejne kamienice zachowały się do dzisiaj i są jedynym widocznym w chwili obecnej potwierdzeniem wspomnianego widoku ulicy. Ich zachowane numery to 64 i 65. I oby nikt nie planował ich zburzenia.
Posuwając się dalej w kierunku środka pocztówki widać sylwetki kamienic, których nie odbudowano po wojnie. A w ich miejscu znajduje się obecnie przestrzeń strzeżonego parkingu, początek pawilonu usługowo-handlowego wzdłuż ulicy Kocurki oraz czteropiętrowy powojenny budynek mieszkalny oznaczony na mapie numerem 3.

Na koniec jeszcze jeden charakterystyczny punkt wspólny dla obu omawianych pocztówek z ulicy Rzeźnickiej. Przyjrzyjcie się uważnie – co rośnie na jednej i na drugiej pocztówce…Przedwojenne drzewo na ulicy Rzeźnickiej

Ulica Rzeźnicka na pocztówce z 1907 r. - rewersNa poczcie w Gdańsku przybito na znaczku stempel z datą 14 września 1907 r. A następnie wyekspediowano pocztówkę do Włoch do miasto Turyn (najprawdopodobniej do Pauline Barberi).

Wydawcą tej pocztówki jest firma Dr. Trenkler Co. z Lipska. Rok jej wydania to 1904. A jej numer to 21 691. Wcześniej omawialiśmy już pocztówki z Lipska z widokiem Długich Ogrodów (numer 11602) oraz Stągwi Mlecznych: widzianych z Mostu Rogoźników (numer 11 607) oraz od strony ulicy Stągiewnej (numer 09 141).

Oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

Autor artykułu: Jacek Górski. Pomocą służył Andreas Kasperski.
Fragment planu Gdańska z 1911 roku z pochodzi ze strony maps.mapywig.org

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *