Ulica Szopy na pocztówkach (część II)

Kiedy w grudniu 2020 roku pojawił się szerszy opis pewnej pocztówki z widokiem ulicy Mattenbuden (Szopy) z początku wieku XX, padły wówczas takie słowa:

Ulica Szopy doczekała się swojej charakterystyki już w 2016 roku. Ale dopiero teraz – po czterech latach sięgamy po pierwszą pocztówkę z tej ulicy, aby dokładniej się jej przyjrzeć. W następnym roku trzeba będzie to nadrobić…

Minęły dwa miesiące i już nadrabiamy tę zaległość. Przenieśmy się na ulicę Szopy i zobaczmy jak ona wyglądała kilkanaście lat później. A przy okazji – sprawdzimy (o ile będzie to możliwe) jakie zmiany zaszły na tej ulicy od początku XX wieku do mniej więcej roku 1915. Dla łatwości opisu teksty w nawiasach kwadratowych odnosić się będą do roku 1900.
Spójrzmy jak prezentowała się pierzeja domów o numerach od 1 do 15. Niech punktem odniesienia będą rzucające się w oczy duże litery szyldu po prawej stronie kartki zasłonięte jedynie lekko przez koronę wyrastającego z chodnika drzewa. Mowa o kamienicy należącej do kupca Otto Weide, którego specjalnością były różnego rodzaju zboża, mąki w podstawowym stanie jak i przetworzone. Nosiła ona numer 15. [Stała w tym samym miejscu]. Wszystkie pozostałe budynki miały numery niższe, ponieważ najbliżej Długich Ogrodów stała ta oznaczona numerem 1. Ale na tej pocztówce dostrzec można tylko jej niewielki fragment. Widać za to, że przed numerem 14 ktoś pozostawił wóz bez konia. A Eduard Jortzik prowadził w tym budynku fabryczkę likierów. W księgach adresowych pod tym samym adresem działał też hotel „Zu den zwei goldenen Hirschen” („Pod dwoma złotymi Jeleniami”) [Hotel ten należał do Ferdinanda Führera. A wspomniany Jortzik prowadził swój trunkowy biznes wcześniej na tej samej ulicy, ale pod numerem 6]. Wspomniane miejsce można znaleźć m.in. na liście hoteli w przewodniku po Gdańsku z 1914 roku.  Jeżeli ktoś chciał kupić konfitury u Fischmanna – musiał kierować się do sklepu na ulicy Szopy 13. Kolejny widoczny szyld reklamował piekarnię i cukiernię Augusta Czerwonki mieszczącą się pod numerem 12. A tuż obok działała pasmanteria Köcha. To ten budynek z widoczną latarnia gazową. Przeskoczmy od razu do numeru 9. To tam gdzie na jezdni widać białego konia ciągnącego płaski wóz. W tym właśnie miejscu trzeba wspomnieć o sklepie kolonialnym Papke. [Prowadzący ten sklep nie zmienił się przez lata]. A jeżeli czegoś nie można było kupić tam, to już pod numerem 7 zapraszał wszystkich na zakupy kolejny sklep o tym samym profilu działalności. A prowadził go Ferdinand Hartmann. Pod numerem 6 mieszkał dentysta Bruno Haferburg. I kto wie – może miał też w tym miejscu swój gabinet. A po wyjściu od dentysty można było wstąpić pod 5 z zepsutym zegarkiem, który mógł naprawić Wilhelm Haase, a potem zajrzeć pod 4 gdzie strzygł Samuel Karsten. [Zarówno zegarmistrz jak i fryzjer działali w tym miejscu też wcześniej]. Kolejny budynek stał już na rogu. Ale to jeszcze za daleko, aby mówić o rogu ulicy Szopy i Długie Ogrody. W tym miejscu biegła wtedy po skosie w kierunku ulicy Weidengasse (Łąkowej) ulica Husarengasse. Po wojnie jeszcze przez jakiś czas funkcjonowała ona pod nazwą ulicy Szwoleżerów. Po drugiej stronie widać szyldy mleczarni Karla Dobbersteina. To jest ulica Szopy 2. Wejście do tej mleczarni widoczne jest na tym zdjęciu z Bałkanów. Najbliżej lewej części pocztówki widać fragment pierwszego budynku na omawianej ulicy. A ponieważ stał on na rogu, przypisano go do dwóch adresów – Szopy 1 i Długie Ogrody 1. W tym miejscu obie ulice miały swój początek. A wyznaczała je farbiarnia Maxa Kraatza oraz jedna z trafik braci Wetzel.

Oryginalna pocztówka z obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. Skreślona została 29 lipca 1916 roku i jeszcze tego samego dnia pojawił się na niej pocztowy datownik. A następnie wyekspediowano ją do panny Elisy Bihl do francuskiego Didenheim w subprefekturze Mülhausen.

Wydawca tej pocztówki nie jest nam obcy. W styczniu 2016 r. przy opisie tej pocztówki ze Stągwiami Mlecznymi pierwszy raz pojawił się Charles Lehmann. A pocztówce nadano oznaczenie 692 W. W kwietniu 2019 roku przy opisie tej pocztówki ze Stągwiami Mlecznymi ponownie wspomnieliśmy to nazwisko. Wówczas dwie różne pocztówki nosiły symbole Ch. L. i B. 745 B i 745 D. Natomiast omawiana w tym miejscu pocztówka z ulicy Szopy posiada identyfikator Ch. L. i B.  No. 753.

Lista gdańskich hoteli z 1914 roku pochodzi z publikacji „Danzig als Wohnstadt”.

Autor artykułu: Jacek Górski.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *