Ulica Szopy na pocztówkach (część III)
Dzisiaj cofniemy się w czasie o mniej więcej 120 lat i przyjrzymy się jak na początku XX wieku wyglądała ulica Szopy w tej części bliżej Długich Ogrodów. A pomoże nam w tym kolorowa pocztówka na której dokładnie widać linię zabudowań wspomnianej ulicy z podziałem na poszczególne kamienice wraz dodatkowymi informacjami, jaka działalność była prowadzona w ich parterach. Ujęcie zostało zrobione z lewego brzegu Nowej Motławy pod takim kątem, że przy okazji widać też ostatnie kilka domów należących do ulicy Długie Ogrody, przed skrzyżowaniem z ulicą Szafarnia. Ale nimi zajmiemy się w dalszej kolejności.
Pierwszym lokalem komercyjnym widocznym na samym rogu była trafika braci Wetzel. Piętrowy budynek z czerwonym, spadzistym dachem należący właśnie do nich, ze względu na swoje położenie na planie – przypisany był do adresu Langgarten (Długie Ogrody) 1, a w Księgach Adresowych połączony był z numerem Mattenbuden (Szopy) 1. Tuż obok stała wąska kamienica oznaczona dwójką, która też była związana ze wspomnianymi braćmi. Następnie wprawne oko wypatrzy pustą przestrzeń. W tym miejscu rozpoczynała się – biegnącą w kierunku współczesnej Łąkowej – ulica Husarengasse. Po wojnie jeszcze przez kilka lat łączyła ona obie wspomniane ulice, ale przemianowano ją na Szwoleżerów. Nie będziemy tam jednak skręcać, a przejdziemy na drugą stronę i zainteresujemy się kolejnymi numerami. Pod numerem 3 kupiecką działalność prowadziła Elisabeth Knotowski. Pod 4 był fryzjer i golibroda Samuel Karsten. Pod 5 – zegarmistrz Wilhelm Haase. Pod 6 – Klara Tuschinska uczyła grać na pianinie. Pod 7 działali – ślusarz Heinrich Höpner oraz szewc Jakob Döhring. Pod 8 – kolejny szewc Ludwig Dietrich. A na samym końcu prawego brzegu pocztówki widać wytwórnię likierów Conrada Spaete spod 9.
To teraz czas na obiecane Długie Ogrody po drugiej stronie ulicy. Tym razem będziemy odliczać do tyłu. Numer 115 – destylarnia Gustav Springer Nachflg. (jedna z 7 filii fabryki likierów ze Schmiedegasse czyli Kowalskiej 11). 114 – fryzjer i golibroda Heinrich Reimer zapraszał do środka. 113 – swoje usługi polecał hydraulik Walter Thiel. 112 – to miejsce piekarza Kurta Böhlke. 111 – aptekarz Rudolf Minzloff prowadzi tu Viktoria-Drogerię. A na koniec widać fragment numeru 110 – budynku najprawdopodobniej związanego z urzędem podatkowym.
Na koniec pytanie dla spostrzegawczych – jaki charakterystyczny środek lokomocji widać na tej pocztówce?
To już kolejna pocztówka w zbiorach Opowiadaczy, której wydawcą była firma Dr. Trenkler Co. z Lipska. Ukazała się ona w 1904 roku. A jej numer to 26 043. Jest to jak na razie najwyższy numer, który opisujemy. Wcześniejsze kartki wymienione z tej samej serii nosiły numery (malejąco): 21 691 – ulica Rzeźnicka. 21 064 – ulica Długie Ogrody. 11 607 – Stągwie Mleczne. 11 602 – ponownie Długie Ogrody. I na koniec 09 141 – kolejne Stągwie Mleczne.
Zaprezentowana oryginalna pocztówka bez obiegu pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor artykułu: Jacek Górski.
Warto też przeczytać:
Ulica Szopy na pocztówkach (część I)
Ulica Szopy na pocztówkach (część II)