Warsztat kamieniarski z 1880 roku

Okazuje się, że reklama warsztatu kamieniarskiego Emila Koscha z 1886 roku wcale nie była tą najstarszą z Gdańska o tej tematyce. Sześć lat wcześniej w odpowiedniej księdze adresowej zareklamował się Wilhelm Friedrich Dreyling (nie wiadomo skąd to J. w ogłoszeniu) mieszkający na ulicy Powroźniczej. A prowadzący interes na ulicy Stągiewnej 28. Proszę zwrócić uwagę, że we wspomnianym wcześniej 1886 roku w tym samym miejscu nadal działała ta sama osoba i prowadziła podobne usługi dla ludności.

W 1880 roku na liście kamieniarzy wymieniane było czterech fachowców. Z czego aż trzech działało na ulicy Stągiewnej [sic!]. I tak – kolejno pod numerem 6 – Carl Heinrich Schröter (prowadzący warsztat na tej samej ulicy pod numerem 29), pod 9 i jednocześnie 11 (trudno powiedzieć dlaczego w tych dwóch miejscach) – znany nam z 1886 roku Emil Kosch, a pod 28 wspomniany  Dreyling. Ostatnia brakująca lokalizacje z tamtego roku to – Kamienna Grobla 7 gdzie pracował pan Zimmermann.

A jakimi słowami reklamował się w przedostatniej dekadzie XIX wieku kamieniarz Dreyling?

Krzyże, nagrobki, kamienne karty z Biblii, kamienne poduszki, ozdobne tablice itp.
Z polerowanego marmuru, granitu, sjenitu i piaskowca, w bardzo bogatym wyborze i w wyjątkowo niskich cenach.

Obeliski z polerowanego granitu i sjenitu na wysoki połysk. W kolorze zielonym, czerwony i czarno-niebieskim, bardzo tanio.

Metalowe ogrodzenia wokół grobów i krzyże w 60 różnych wzorach w zalecanej cenie już od 3 marek wzwyż.

Wytwarzanie nagrobków.

Obiecujemy, że jeżeli natrafimy na jeszcze starszy inserat związany z tym tematem – uzupełnimy tę listę cofając się o kolejne lata.

Autor artykułu: Jacek Górski.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Krzysiek pisze:

    Fragment nagrobka sygnowany nazwą Dreyling Danzig znajduje się na cmentarzu ewangelickim w Linowcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *