Wsiąść do piątki na przystanku przy koszarach
Pierwszy przedwojenny tramwaj linii 5 jadący w kierunku Weidengasse (Łąkowej) wjechał na nasze strony dokładnie 30 maja 2015 roku. Zdjęcia zaprezentowanego tamtego dnia nie zrobiono jednak na Dolnym Mieście, a w okolicach dworca kolejowego.
I trzeba było poczekać mniej więcej 7 lat, aby po torach przejechał kolejny tramwaj tej samej linii, który możemy zaprezentować naszym czytelnikom i czytelniczkom. Tym razem jednak fotograf zawitał na Dolne Miasto. Zatrzymał się na wysokości skrzyżowania Weidengasse z Kasernengasse (Koszarowej) – z prawej strony i Herrengarten (Sadowej) – ze strony lewej. I uchwycił w kadrze dwuwagonowy skład jadący od strony Langgarten (Długich Ogrodów) w kierunku zajezdni na ulicy Lenzgasse (Wiosennej), stojący akurat na przystanku przy Reiterkaserne (tych koszarach w których obecnie funkcjonuje Akademia Muzyczna). Z tyłu widać dokładnie numer 148 wagonu doczepnego. Oraz 5 – numer wspomnianej już wcześniej linii tramwajowej. Ówczesna piątka kursowała pomiędzy ulicą Łąkową na Dolnym Mieście i Ringstraße (Tadeusza Kościuszki) we Wrzeszczu.
W kadrze zmieścił się nie tylko sam tramwaj. Widać całą frontową ścianę koszar wraz z ciągiem kamienic biegnących w kierunku ulicy Strandgasse (Dolnej). Po drugiej stronie majaczy w oddali budynek Danziger Tabak Monopol (obecnie LPP) oraz komin dawnej Królewskiej Fabryki Karabinów. Widać środkową alejkę zakończoną słupem ogłoszeniowym obwieszonym reklamami. Bardzo ciekawie prezentuje się lewa część zdjęcia. Widzimy na niej słup latarniany ze znakiem H od Haltenstelle informującym o funkcjonującym w tym miejscu przystanku. Na przystanku stoi kilka osób czekających na przyjazd tramwaju w kierunku Wrzeszcza. A całości widoku dopełnia fragment niewysokiego budynku ciągnącego się całą swoją długością wzdłuż Łąkowej od wspomnianej Sadowej do Reitergasse (Ułańskiej). Budynek ten nosił numer 55. I działała w nim przez jakiś czas m.in. hurtownia porcelany, szkła, kamionki i lamp Kochmann E & R G.m.b.H. o której wspominaliśmy przy okazji rozwinięcia tematu o porcelanie z Ułańskiej. Najdłużej jednak ten adres przypisany był do firmy Gummiwerke Danzig G.m.b.H., magazynu Klatt, Rentel & Co oraz biura inżyniera Bruno Prehna. Kto wie – może teraz skoro wiemy, jak wyglądał wspomniany budynek – napiszemy w najbliższym czasie i o tych zakładach…
Autor – Jacek Górski.
Prezentowane oryginalne zdjęcie oraz koperta pochodzą z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.