Z Internetu do zeszytu ćwiczeń

Jesienią 2015 roku opublikowaliśmy na stronie Opowiadaczy artykuł o workach z Długich Ogrodów. W lutym 2018 roku ukazała się jego wersja w języku niemieckim. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, ponieważ powstało więcej tego typu par artykułów z myślą o naszych polskich i niemieckich czytelnikach.

Ale akurat w przypadku historii ze wspomnianymi przedwojennymi workami życie dopisało jeszcze dwa zupełnie inne i bardzo zaskakujące ciągi dalsze. Oto pierwszy z nich.

W lipcu 2018 roku na skrzynkę pocztową Opowiadaczy trafiła taka oto wiadomość:

Szanowni Państwo,

Przygotowujemy zeszyt z ćwiczeniami dla uczniów z trudnościami w nauce czytania i pisania. Zależy nam, by znalazły się w nim teksty najbardziej wartościowe dla ucznia, mądre i rozwijające dodatkową wiedzę. Za taki właśnie uważamy tekst „Worki z Długich Ogrodów” Pana Jacka Górskiego umieszczony na Państwa stronie internetowej pod adresem: https://www.opowiadaczehistorii.pl/worki-z-dlugich-ogrodow/. Chcielibyśmy umieścić załączony tekst w wyżej wymienionym zeszycie (tekst został przycięty w stosunku do treści znajdujących się na stronie internetowej ze względu na dostosowanie do potrzeb uczniów).

Zwracamy się z zapytaniem, czy zechcą Państwo wyrazić zgodę na nieodpłatne umieszczenie załączonego tekstu wśród innych starannie dobranych materiałów źródłowych.

Uprzejmie prosimy o odpowiedź.

Z wyrazami szacunku

Katarzyna Kupracz | Redaktor | OPERON

Z zainteresowanie przyjęliśmy tę propozycję i wyraziliśmy zgodę na publikację. A po kilku miesiącach trafiła do nas część pierwsza zeszytu ćwiczeń z języka polskiego dla klasy VIII autorstwa p. Anny Adryjanek.

Ciekawie skonstruowany zestaw ćwiczeń przygotowujący uczniów z trudnościami w nauce czytania i pisania do egzaminu ósmoklasisty.

Książkę otwiera tekst zatytułowany „Letarg”, a kończy… właśnie fragmentem tekstu „Worki z Długich Ogrodów”, do którego następnie podano 10 poleceń skierowanych do uczniów. Jak brzmiała pełna nazwa firmy? Gdzie się mieściła? Co było jej specjalizacją? Jaką miała wielkość produkcji? To tylko przykładowe pytania powiązane z tym tekstem.

Pisząc ten ciekawy artykuł nigdy bym się nie spodziewał, że trafi on do książki ze szkolnymi ćwiczeniami… To kolejny dowód na to – aby nigdy nie mówić nigdy.

Jacek Górski

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *