Zagadki starego kruka

Mam nadzieję, że nie tylko ja kilka dni temu łatwo przeniosłem się w czasie do przełomu lat 70. i 80. za sprawą przypomnianych tutaj zagadek obrazkowych drukowanych w „Wieczorze Wybrzeża”.
Z tej podróży o ponad 40 lat wstecz przywiozłem jeszcze jedną formę zabawy na spostrzegawczość. Ciekawe czy ktoś ją jeszcze pamięta…
Zagadka Starego Kruka - Świat Młodych nr 125 z 20 X 1979 r.Tym razem ukazywała się ona nieregularnie w sobotnim czerwonym wydaniu „Świata Młodych”. Tę edycję charakteryzowały dwa ważne powtarzające się prawie zawsze elementy. Po pierwsze kącik muzyczny drukowany na stronie szóstej. A po drugie –   kącik uniwersalnych gier i zabaw dla wszystkich ze strony siódmej zatytułowany „Abrakadabra”. Przekrój zagadek w nim umieszczanych był faktycznie różnorodny. Oprócz klasycznych krzyżówek, można też było pokolorować obrazek, odkryć drogę w labiryncie, rozwiązać różne zagadki matematyczne, dopasować klucz do dziurki, odszukać kilka takich samych przedmiotów ukrytych na wskazanej ilustracji, znaleźć przedmioty łączące poszczególne obrazki i w ten sposób ułożyć te obrazki w odpowiedniej kolejności, połączyć kropki w odpowiedniej kolejności tworząc zaskakujący czasami obrazek, i.t.p. A raz na jakiś czas na stronie siódmej lądował stary kruk. Tutaj uwaga – proszę nie mylić tego kruka z innym krukiem, który mógł się pojawić w tym czasie w czwartkowym wydaniu „Świata Młodych” w sekcji przyrodniczej. To dwa zupełnie różne kruki.
Zagadka Starego Kruka - Świat Młodych nr 86 z 26 VII 1980 r.Sobotni kruk siedział na drzewie rosnącym gdzieś w centrum miasta i zadawał wszystkim swoją kruczą zagadkę. Aby nie było tak łatwo – mówił kruczym szyfrem, który należało najpierw złamać. A potem przystąpić do szukania. Bo kruk zwykle chwalił się tym, że wie, gdzie znajduje się jakiś drobny przedmiot, który dziwnym trafem zmienił swoje miejsce i wcale nie znajdował się tam, gdzie powinien. Od tego momentu zaczynały się poszukiwania. Każdy fragment obrazka trzeba było kawałek po kawałku drobiazgowo przejrzeć i przeanalizować, aby po upływie jakiegoś czasu nagle w tym najmniej oczywistym miejscu dostrzec poszukiwany obiekt o którym wspominał kruk. Ponieważ rysunek był podzielony na pola, które miały swoje współrzędne (tak jak w grze w statki), wystarczyło zanotować na marginesie odpowiednią cyfrę i literę. A tydzień później sprawdzić, czy pokrywały się z autorskim rozwiązaniem. W tym miejscu należy dodać, że w przypadku tych zagadek, nie wysyłało się rozwiązań do „Świata Młodych”. Nagrody można było jedynie otrzymać za poprawne rozwiązanie typowych krzyżówek.
Opisanie zagadki to jedno. Ale zobaczenie ich na własne oczy to drugie. Polecam zatem uwadze czytelniczek i czytelników pięć wybranych zagadek starego kruka z lat 1978-1980. Ciekawe czy złamiecie szyfry i odszukacie na rysunkach wskazane przedmioty…

Zaprezentowane zagadki wydrukowano w „Świecie Młodych” w numerach: 14 z 30 IX 1978 r., 101 z 25 VIII 1979 r., 125 z 20 X 1979 r., 86 z 26 VII 1980 r. i 130 z 8 XI 1980 r.

Zagadki starego kruka wspominał Jacek Górski.
Wszystkie zaprezentowane materiały pochodzą z kolekcji własnej autora.
W celu uzupełnieniu wspomnień – serdecznie polecam profil „Świat Młodych” na FB.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *