Zapiaszczacz do Gewehr 88

Oznaczenia regimentowe – errata

Omawiając znakowania regimentowe pominąłem specjalnie jeden z elementów wyposażenia dodatkowego do karabinów Gewehr 88, a mianowicie tzw. zapiaszczacz (niem. Mündungsschoner).

Rolą zapiaszczacza była ochrona przewodu lufy – podczas konserwacji – przed jej uszkodzeniem. Natomiast w polu służył jako ochrona lufy przed pyłem i piaskiem czy też błotem, które mogły dostać się do jej przewodu na przykład podczas długich przemarszów.

Tak jak na karabinach, również na zapiaszczaczu umieszczane były oznaczenia regimentowe, choć nie zawsze. Jeśli już były, to znajdowały się one na jego czole. Jednak ze względu na jego wielkość i konstrukcję, znakowania tego dokonywano tylko jednokrotnie. To znaczy nie spotkałem się osobiście z sytuacją, aby występowały na nim więcej niż jedno znakowanie tego typu.

Dlaczego go pominąłem? Po pierwsze, nie był on wyposażeniem karabinu, tylko de facto żołnierza. Wchodził w skład zestawu konserwującego, zawierające elementy takie jak pakuły, szmaty, oliwiarkę itp. Po drugie był wytwarzany przez firmy zewnętrzne zajmujące się produkcją drobnego wyposażenia. Więc trudno powiązać go z działalnością fabryki broni w Gdańsku.

Należał też to grupy elementów wyposażenia żołnierskiego, które często ulegało zagubieniu podczas służby pokojowej, nie mówiąc już o wojennej zawierusze (z tego tytułu też częste jego znaleziska na polach walki).

I raczej nie spotyka się zapiaszczacza w komplecie z bronią, aby miał znakowanie regimentowe zgodne z nią (przynajmniej nie słyszałem o takim przypadku).

Jeśli nie ma powiązania z fabryką karabinów w Gdańsku? No to być może jest szansa, aby powiązać go z jednostkami wojskowymi stacjonującymi w Gdańsku przed 1918 r. No i niestety na tym polu również poległem. Bowiem jak na razie nie udało mi się odszukać takiego znakowania które by im odpowiadało. Najbliższy poszukiwaniom był 175 Pułk Piechoty (8. Westpreußisches Infanterie-Regiment Nr. 175) z Grudziądza będący w tej samej dywizji czyli 36 Dywizji Cesarstwa Niemieckiego (niem 36. Division Deutsches Kaiserreich), co jednostki z Gdańska. Być może to szukanie igły w stogu siana, ale nie takie rzeczy już znajdowano.

Zapiaszczasz z sygnaturą 175 pułku piechoty z Grudziądza (175.R.2.11.). Foto: sturmpanzer, MyVimu

https://myvimu.com/exhibit/12781217-pruski-zapiaszczacz-na-karabin-mauser

Pozostaje mi zatem jedynie na obecną chwilę zaprezentować tylko jak ten przyrząd wyglądał i jak mógł być znakowany. Być może ktoś posiada w swoich zbiorach taki zapiaszczasz sygnowany gdańskimi jednostkami wojskowymi.

Lista gdańskich jednostek:

5 Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka I (4 Wschodniopruski) (Grenadier-Regiment König Friedrich I. (4. Ostpreußisches) Nr. 5) w Gdańsku (Danzig)

128 Gdański Pułk Piechoty (Danziger Infanterieregiment Nr. 128) – w Gdańsku (Danzig) i w Gdańsku-Nowym Porcie (Neufahrwasser)

1 Przyboczny Pułk Huzarów (1. Leib-Husaren-Regiment Nr. 1) – w Gdańsku-Wrzeszczu (Danzig-Langfuhr)

2 Przyboczny Pułk Huzarów im. Królowej Prus Wiktorii (2. Leib-Husaren-Regiment Königin Victoria von Preußen Nr. 2) – w Gdańsku-Wrzeszczu (Danzig-Langfuhr)

36 Pułk Artylerii Polowej (2 Zachodniopruski) (2. Westpreußisches Feldartillerie-Regiment Nr. 36) – w Gdańsku (Danzig)

Autor tekstu: Piotr J. Bochyński

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *