Życzenia na Boże Narodzenie 1926
Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami jest z roku na rok coraz mocniej wypierany przez łatwiejsze i szybsze formy komunikacji (nie tylko w tym okresie) jakimi są e-maile i SMS-y.
Ale w tytułowym 1926 roku w drugiej połowie grudnia torby listonoszy uginały się od ciężarów kartek z życzeniami. I z pewnością była wśród nich też ta zaadresowana na ulicę Langgarter Hintergasse (Sadową) 1b do Pani Emmy Straube. Spoglądając na znaczek, można stwierdzić, że poczta postawiła swoją pieczątkę potwierdzając przyjęcie usługi dokładnie w Wigilię. Być może zatem sama adresatka znalazła przesyłkę w swojej skrzynce dopiero po świętach. Ale tak jak i teraz – przesłane życzenia (nawet lekko spóźnione) z pewnością sprawiły jej przyjemność.
Pod kolorowym obrazkiem z chłopcem, dziewczynką i zziębniętymi ptaszkami siedzącymi na zaśnieżonych gałęziach wydrukowano wypukłą czcionką standardowy tekst popularny do dzisiaj.
Serdeczne życzenia na Boże Narodzenie
Ale ważniejsze były z pewnością słowa skreślone damską ręką po drugiej stronie kartki. A brzmiały one tak:
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia tak jak i błogosławionego nowego roku życzy wam wszystkim mama.
Jeżeli w tym roku nie wysyłaliście do rodziny i znajomych klasycznych kartek świątecznych albo życzeń w jakiejkolwiek innej formie, to właśnie teraz jest dobra pora, aby do nich zadzwonić albo chociaż wysłać do nich SMS-a z takimi życzeniami. Z pewnością się ucieszą!
Oryginalna kartka pocztowa pochodzi z kolekcji Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.
Autor tekstu: Jacek Górski
Tłumaczenie pocztówki: Andreas Kasperski.